بروزرسانی : یکشنبه ، ۳۱ام فروردین

آزمایش آلتراسونیک بروش Phased Array

آزمایش آلتراسونیک بروش Phased Array

با توجه به مشکلاتی که عمدتاً شرکتها با روش پرتونگاری به لحاظ ایمنی و اجرای آن دارند آیا می توان آزمایش آلتراسونیک بروش Phased Array را جایگزین روش پرتونگاری نمود؟
تا جایی که اطلاع دارم این روش از دقت بالایی برخوردار بوده و قابلیت مستندسازی نتایج آزمایش را نیز دارد.
آیا در استانداردهایی همچون ASME Sec VIII این اجازه داده شده است؟

irsnt newsletter
عضو جدید
ranks
useravatar
Offline
1 پست ها
اطلاعات کاربر در پست
جهت پاسخ به مباحث و یا درج مطلب بایستی ثبت نام نمایید.

Re: آزمایش آلتراسونیک بروش Phased Array

شرکت کاوش اندیشه رستگار ارائه دهنده خدمات بازرسی به روش phased array می باشد. در زیر خلاصه ای از روش phased array  در اختیار سایر همکاران عزیز قرار میگیرد.

•    Phased Array چیست ؟

تکنولوژی Phased Array ارائه دهنده یک مزیت تکنیکی در بازرسی جوش در مقایسه با روش قدیمی التراسونیک است .پرتو صوتی در Phased Array توانایی راهنمایی شدن، اسکن کردن، پیچ خوردن و متمرکز شدن را به صورت الکترونیکی دارد. توانایی راهنمایی شدن پرتو، زاویه های پرتوهای انتخابی را به گونه ای هدایت می¬کند که در حین حرکت به صورت عمودی به بعضی عیوب قابل پیش¬بینی برخورد کرده و آنها را نمایان می¬سازد که این امر خصوصاً در مورد LOF  قابل بیان است .
تمرکز الکترونیکی این قابلیت را ایجاد می¬کند که شکل و اندازه عیوب در محل¬هایی که انتظار داریم را نمایش دهد. بنابراین تکنیک Phased Array  قابلیت عیب را در حداقل زمان ممکن می¬سازد.
Phased Array  از مقداری کریستال استفاده می¬کند که هر یک از آنها به سیمی متصل است و قطع و وصل می¬شود و بر حسب زمان کار می¬کنند. این کریستال¬ها می¬توانند در گروه¬های ۴ تا ۳۲ و بیشتر کار کنند و معمولاً برای خطوط لوله از ۱۶ کریستالی استفاده می¬شود و همچنین برای سهولت هر چه بیشتر استفاده کننده می¬توان جهت استفاده زمان تاخیر را از اپراتور دریافت کند.
مزایای Phased Array نسبت به RT چیست؟
-  نیاز به تمهیدات ایمنی ندارد.
-  به سرعت پس از جوشکاری می¬توان تست را شروع کرد.
-  احتمال عیب¬یابی بالا.
-  امکان عمق¬یابی و ارتفاع سنجی عیوب .
-  امکان استفاده از نتایج در تحلیل¬های مورد نیاز در مکانیک شکست .
مزایای Phased Array جهت بازرسی جوش مخازن تحت فشار ؟
-  قابلیت انجام دو شیوه TOFD و اسکن Raster مورد نظر ASME Sec  را دارد.
-  سرعت بازرسی از تمامی روش¬های قبلی بالاتر است.
-  اکثر قطعات در هر موقعیتی قابلیت تست شدن را دارند .


در RT، تا زمانی¬که دوربین در زاویه مناسب قرار نگیرد، نمی¬تواند تمامی عیوب را شناسایی کند و همچنین بازرسی در RT مسأله ساز است و تا زمانی¬که فیلم ظاهر نشود، نمی¬توان به کار بازرس اعتماد کرد.
حالت¬های مختلفی برای اینکه نتیجه RT اشتباه شود وجود دارد که از آن جمله می¬توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-    زمان کم/ زیاد پرتو دهی 2- استفاده از فیلم¬های بد  3- موقعیت نامناسب قرارگیری دوربین   و 4- استفاده از مواد شیمیایی بی¬کیفیت
همگی این موارد  باعث تحریف عکس و بالتبع تحریف نتیجه و تفسیر آن خواهد شد که در این صورت باید دوباره از محل بازرسی عکس گرفت و این امر نیز باعث از بین رفتن منابع و وقت خواهد شد(چرا که دور بودن افراد از محل بازرسی و انتظار برای برگشتن بر سرکار، هزینه زیادی را برای شرکت تحمیل می¬کند). البته محیا کردن محیط بازرسی در این روش نیز هزینه زیادی دارد.
بر خلاف RT، در استفاده از Phased Array(PA)، نتایج، فوری و صحیح¬تر بدست می¬آیند و تقریباً اغلب نقص¬های جوش که حین ساخت و یا حین فرایند خدمات بوجود آمده باشند را می¬توان شناسایی کرد.
تجهیزات کاربر آشنای PA، اجازه تغییرات لازم را به بازرس می¬دهد تا نتایج و عکس¬های بهتری تولید کند. تکنیسین، نیاز به تغییرات را بسته به تکنیک¬های مختلف مورد نیاز و نیز کالیبره کردن دستگاه مبتنی بر این روش¬ها فوراً متوجه شده و اعمال می-کند تا بازرسی خود را ارتقاء دهد.
در این روش به راحتی می¬توان ایرادات ترک¬های سطحی (Cracks & Planer)، شره کردن و تخلخل (Slag/Porosity) و یا Volumetric Defects را شناسایی کرد.
تکنیک¬های پیشرفته نظیر TOFD و  PA، به عکس¬های دیجیتال UT این امکان را می¬دهد تا تحلیل نقطه¬ای بر روی آنها انجام داد. UT، اندازه و عمق ایرادات دیواره جوش را مشخص می¬کند که RT قادر به این کار نیست. دانستن دقیق محل و عمق نقص به تولید کننده این امکان را می¬دهد تا دقیقاً همان محل را تعمیر کند و از هزینه اضافی جلوگیری کند.
مقایسه بین این دو روش نشان می¬دهد که PA روش ایمن¬تر، سریعتر و قابل اعتمادتری نسبت به RT می¬باشد. قیمت دو روش مبتنی بر نوع تست متفاوت می¬باشد. قطعات ضخیم مانند رآکتورها و مخازن از PA بسیار آسان¬تر و ایمن¬تر از روش RT می¬توانند بازرسی شود.
تقریباً بازرسی¬های RT را می¬توان از طریق PA انجام داد.
PA بر خلاف روش¬های معمولUT، می¬تواند ترک¬های سطحی را شناسایی کند.در نهایت برای اینکه PA بتواند تمام عیب¬های قابل شناسایی را شناسایی کند، باید از دو طرف سطح جوش تست شود.
استاندارد ASME code 2235، عنوان کرده است که برای ضخامت¬های بالای mm13 می¬توان ازPA بجای RT استفاده کرد ولی شرایطی را نیز آورده است که محل بازرسی(جوش) باید آنها را دارا باشد.ASME sec VIII Div2 2010.

کاوش اندیشه رستگار
عضو عادی
ranks
useravatar
Offline
2 پست ها
اطلاعات کاربر در پست
جهت پاسخ به مباحث و یا درج مطلب بایستی ثبت نام نمایید.

Re: آزمایش آلتراسونیک بروش Phased Array

جهت برگزاری کلاس phased array  نیاز به چند نفر دانش پذیر برای تکمیل نفرات دوره یباشد .تماس با شرکت کاوش اندیشه رستگار 44410338 تا تاریخ 91/3/27

کاوش اندیشه رستگار
عضو عادی
ranks
useravatar
Offline
2 پست ها
اطلاعات کاربر در پست
جهت پاسخ به مباحث و یا درج مطلب بایستی ثبت نام نمایید.
yhgkj
عضو جدید
ranks
useravatar
Offline
1 پست ها
اطلاعات کاربر در پست
جهت پاسخ به مباحث و یا درج مطلب بایستی ثبت نام نمایید.

ارتباط با ما

  • آدرس: تهران، خیابان نصرت، بین جمالزاده
    و قریب پلاک 140 واحد 20، طبقه پنجم
  • تلفن: 66949151-66911166-021
  • فکس: 66567328-021