بروزرسانی : چهارشنبه ، ۰۳ام اردیبهشت
طبقه بندی فولادها
طبقه بندی فولادها

طبقه بندی فولادها (4)

گستره فولادها در صنایع مختلف و کاربرد انواع آن در تکنولوژی امروز بر هیچ کسی پوشیده نیست. شاید کارشناسانی که هر روز با فولادها سروکار دارند فقط با انواع خاصی از آن همچون فولادهای کربنی، فولادهای زنگ نزن یا فولادهای آلیاژی درگیر باشند.

بدیهی است که بازرسان فنی و کارشناسان آزمایشهای غیرمخرب با انواع فولادها بایستی آشنایی داشته باشند و بتوانند در صورت نیاز با استانداردهای مختلف فولاد به آسانی کار نمایند. در این بخش سعی داریم شما را با طبقه بندی فولادها و انواع آن آشنا سازیم. هر هفته منتظر یک بخش آموزشی باشید.

 

3- سیستم شماره گذاری فولادها طبق DIN17007

شماره مواد یک عدد شش رقمی به شکل زیر است:

X.YYYY.Z

X: گروه اصلی مواد

Y: شماره نوع

Z: ارقام پیوست

  • · عددهای مشخصه گروه اصلی مواد

برای گروه اصلی مواد می توان نوشت:

0 آهن خام، چدنها و آلیاژهای فرو

1 فولادها

2 فلزات سنگین غیر از Fe

3 فلزات سبک

ادامه مطلب...

2- سیستم نامگذاری فولادها بر اساس DIN (قسمت سوم)

2-1 فولادهای غیر آلیاژی

فولادهای غیر آلیاژی دارای یکسری عناصر همراه هستند که مقدار آنها از مقادیر اعلام شده ذیل هیچگاه بالاتر نمی رود.  این عناصر همراه از طریق ذوب مواد اولیه وارد فولاد می شوند.

P<0.09%

S<0.06%

Ti<0.1%

Si<0.5%

Mn<0.8%

Ai<0.1%

 

این فولادهای غیر آلیاژی  به دو قسمت تقسیم می شوند، این تقسیم بندی بر اساس اینکه آیا برای این فولاد عملیات حرارتی در نظر گرفته شده است یا نه انجام می شود.

دسته اول:

فولادهای انبوه که توسط علامت St نشان داده می شود، که بعد از آن عددی دو رقمی می آید که حداقل استحکام کششی را اعلام می کند.  بر اساس این استاندارد گاهی اوقات نحوه تولید و همچنین موارد خاص توسط حروفی که در ابتدای St آورده می شوند.  این دسته برای عملیات حرارتی در نظر گرفته نشده اند.

ادامه مطلب...

دسته بندی کلاسیک فولادهای ساده کربنی

فولادها آلیاژ های آهن کربن هستند که تا 2% وزنی کربن دارند، آلیاژهایی که بیش از این کربن دارند به عنوان چدن شناخته می شوند.  بر اساس تعریف موسسه آهن و فولاد آمریکا، American Iron and Steel Institute، فولادهای کربنی آلیاژهایی از آهن و کربن هستند که معمولاً در آنها مقدار کربن بیشتر از 1درصد، مقدار منگنز بیشتر از 65/1 درصد و مقدار مس و سیلیکون بیشتر از 6/0 درصد نیست.  عناصر آلیاژی دیگر معمولاً مقادیر قابل توجهی نیستند.  خواص و قابلیت جوش پذیری این فولادها بستگی به مقدار کربن آنها دارد، عناصر دیگر دارای تاثیر محدود هستند.

فولادهای کربنی بصورت کلاسه بندی شده بر اساس مقوله اکسیژن، به صورت زیر طبقه بندی می شوند:

ادامه مطلب...

طبقه بندی فولادهافولادها گروهی از آلیاژهای آهن- کربن و عناصر دیگر هستند که بیشترین کاربرد را درصنعت و فن آوری دارند.  کاربرد وسیع فولادها ناشی از خواص کاملاً متنوع آنهاست که به کمک تغییر درصد کربن و یا تغییر درصد عناصر آلیاژی و یا تغییر نوع عملیات حرارتی حاصل می شود.  گستره وسیع خواص متنوع فولادها ناشی از نوع، مقدار، اندازه و توزیع فازهای مختلف است.

استاندارد فلزات یک توافق نامه در سطح صنعتی برای تعریف فلزات می باشد.  در این تعریف اطلاعات زیادی در مورد ترکیب شیمیایی، فرآیند تولید، عملیات حرارتی و دیگر اطلاعات مربوط به فلز آورده می شود.  استاندارد معمولاً تلاش می کند تا تمام ویژگی های مختلف یک فلز را در یک کد ساده شامل عدد و حرف مشخص نماید.  مهمترین کاربرد این استاندارد ها تبادل اطلاعات است.  مهندسین، نقشه کش ها، عوامل خرید و تامین کنندگان، همگی با یک زبان از فولاد، آلومینیوم، مس و ... صحبت می کنند و از یکسان بودن محصولات اطمینان دارند.

ادامه مطلب...

ارتباط با ما

  • آدرس: تهران، خیابان نصرت، بین جمالزاده
    و قریب پلاک 140 واحد 20، طبقه پنجم
  • تلفن: 66949151-66911166-021
  • فکس: 66567328-021
شما اینجا هستید: مقاله ها طبقه بندی فولادها